Najnowszy Bitomat w Polsce stanął w Żorach w województwie śląskim.

Bitomat w Żorach znajduje się Galerii Wiślanka przy ulicy Katowickiej 10. Urządzenie złużące do wymiany Bitcoinów znajduje się w pobliżu strefy gastronomicznej, przy restauracji Makarun.

Bitomat w Żorach to już 30-te urządzenie zainstalowane przez FlyingAtom. To firma działająca na polkim rynku od 2015 roku umożliwiająca zainteresowanym dokonywanie transakcji zakupu oraz sprzedaży Bitcoina oraz innych popularnych kryptowalut. Kantor FlyingAtom posiada swoje biura stacjonarne w 13 miastach w Polsce, posiada również własną sieć Bitomatów oraz sklep internetowy z portfelami sprzętowymi oraz gadżetami związanymi z kryptowalutami.

Bitomaty na pierwszy rzut oka nie różnią do od tradycyjnych bankomatów – jednak w przeciwieństwie do nich operacje płatnicze w bitomatach są anonimowe.
Urządzenia te umożliwiają wymianę Bitcoina na gotówkę oraz zakup kryptowaluty za pieniądze fiducjarne, czyli tradycyjne. W większości bitomatów można zakupić, jak i sprzedać kryptowaluty, ale istnieją również takie, które umożliwiają jedynie zakup kryptowalut.

Obecnie płatność Bitcoinem jest akceptowana przez coraz więcej firm i sklepów. Wśród zalet bitomatów należy wymienić szybkość transakcji, łatwość obsługi, transakcję nawet małych kwot oraz brak konieczności rejestracji i weryfikacji. Korzystając z bitomatu, unikamy tych wszystkich problemów. W przeciwieństwie do tradycyjnych bankomatów, transakcje można wykonywać bez użycia karty płatniczej, czy dowodu osobistego. Wystarczy tylko numer telefonu lub e-mail, aby otrzymać kod potrzebny do potwierdzenia transakcji.

Obsługa bitomatu jest po wieloma względami zbliżona do transakcji w tradycyjnym bankomacie. W celu zakupu Bitcoina należy w urządzeniu wybrać odpowiednią opcję, a następnie podać adres portfela, na który mają zostać przesłane zakupione kryptowaluty (można to zrobić skanując kod QR za pomocą aplikacji na smartfonie). Po zeskanowaniu kodu na ekranie bitomatu wyświetlą się dane związane z zakupem Bitcoinów. Następnie odliczoną kwotę pieniędzy należy wsunąć do urządzenia – na ekranie wyświetlą się wówczas informacje, ile Bitcoinów możemy nabyć za daną kwotę. Po włożeniu banknotów należy zatwierdzić transakcję.
Po wykonaniu tych kroków kryptowaluta zostanie przesłana na wskazany adres portfela.

Wypłata gotówki jest równie łatwa. Wystarczy wybrać na ekranie odpowiednią opcję oraz kwotę, za jaką chcemy sprzedać Bitcoiny. Po dokonaniu tej czynności należy uwierzytelnienić transakcję. Dokonujemy tego podając swój numer telefonu lub adres e-mail, na który zostanie wysłany kod. Po zatwierdzeniu transakcji kodem na ekranie pojawi się kod QR, który należy zeskanować w celu uzyskania adresu portfela operatora, na który zostaną przesłane Bitcoiny. W kolejnym etapie możemy przystąpić do wypłaty – należy wybrać na ekranie odpowiednią opcję oraz uwierzytelnić transakcję kodem otrzymanym w SMS-ie lub e-mailu.