Liczba bitomatów na świecie wciąż rośnie, a ich producenci starają się ułatwić użytkownikom korzystanie z maszyn w jak największym stopniu.

Bitomaty, znane równiez pod nazwą „bankomaty Bitcoin” (ang, BTM – Bitcoin Teller Machines), nie są tak naprawdę bankomatami w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Są to raczej fizyczne centra, w których można kupić Bitcoiny za fiducjarne pieniądze, a za pomocą niektórych maszyn również sprzedać Bitcoiny. W dzisiejszych czasach można nawet zaryzykować twierdzenie, że bitomaty są przeznaczone dla osób mało obeznanych z technologią.

W zależności od producenta bitomatu urządzenie może obsługiwać transakcje dwukierunkowe między Bitcoinem a pieniędzmi fiducjarnymi, czyli umożliwia zarówno kupowanie, jak i sprzedaż Bitcoina. Większość bitomatów obsługuje tylko transakcje fiat to Bitcoin, co oznacza, że ​​możemy kupić Bitcoin tylko za pieniądze fiducjarne. Pieniądze fiat to nic innego jak legalny środek płatniczy emitowany przez rząd, a więc złotówki lub dolary.

Na chwilę obecną niewiele maszyn umożliwia kupowanie Bitcoinów bez żadnego identyfikatora, ponieważ większość wymaga podania numeru telefonu lub innych danych identyfikacyjnych w celu uzyskania dostępu. W zależności od urządzenia i operatora może być konieczne ujawnienie danych osobowych – ma to na celu spełnienie wymagań dotyczących zgodności i zapewnienie bezpieczeństwa bitcoinów. Po weryfikacji za pomocą hasła jednorazowego użytkownik i może dokonać zakupu kryptowaluty.

Po zarejestrowaniu się w systemie i zweryfikowaniu swojej tożsamości użytkownik zyskuje możliwość zakupu Bitcoinów. Abyt to zrobić należy wpisac na ekranie pożądaną kwotę, za którą chcemy kupić kryptowalutę. Następnie wkładamy banknoty fiat jeden po drugim do wyznaczonego obszaru depozytowego. Po zdeponowaniu pieniędzy maszyna wydrukuje portfel offline, albo wyśle Bitcoiny do Twojego portfela Bitcoin. Niektóre maszyny mogą również oferować wysyłanie Bitcoinów na podany adres e-mail.

Uruchamiając portfel Bitcoin po raz pierwszy otrzymujemy kartkę z wydrukowanym kodem QR. Po jego zeskanowaniu uzyskujemy klucz prywatny, a następnie użyć klucza prywatnego do portfela – w ten sposób zyskujemy dostęp do zakupionych Bitcoinów.