Urządzenia służące do zakupu i sprzedaży Bitcoinów można coraz częściej znaleźć w wielu miastach w Polsce.

Korzystanie z bitomatów jest całkowicie anonimowe i umożliwia szybkie wypłacenie zarówno niewielkich, jak i dużych kwot. Do tego, by kupić Bitcoiny w bitomacie, potrzebujemy jedynie gotówki i adresu portfela. Następnie na ekranie urządzenia wybieramy opcję „Kup Bitcoin” i za pomocą kodu QR skanujemy adres portfela, na który mają być wysłane Bitcoiny. Chwilę później wkładamy do urządzenia banknotów, za jakie chcemy zakupić BTC. Na ekranie bitomatu na bieżąco będziemy widzieli ilość włożonej gotówki oraz ilość BTC, jaką za nią otrzymamy. Po włożeniu do bitomatu całej kwoty klikamy opcję „Wyślij Bitcoiny”. Po chwili środki powinny pojawić się na naszym koncie.

Jeżeli chcemy sprzedać Bitcoina, musimy przejść weryfikację za pomocą e-maila lub smsa. Następnie wybieramy na ekranie kwotę, jaką chcemy wypłacić. Po akceptacji kwoty, na ekranie pojawi się adres do wysyłki oraz ilość BTC, jaką należy przelać. Po wykonaniu przelewu BTC i uzyskaniu potwierdzeń z sieci otrzymamy smsem lub e-mailem kod odbioru gotówki. Kod ten należy wprowadzić na ekranie bitomatu, wtedy też z urządzenia będzie można odebrać gotówkę.

To, czy w bitomatach można wymieniać na gotówkę wyłącznie bitcoiny, zależy od samego bitomatu. Niektóre urządzenia obsługują wyłącznie portfele bitcoinowe, a inne również altcoiny, takie jak Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), czy Dash (DASH).

To, że popularność kryptowalut na całym świecie – a w ostatnim czasie również w Polsce – w dalszym ciągu rośnie, nikogo już raczej nie powinno dziwić. Jedno jest pewne – urządzeń służących do zakupu i sprzedaży bitcoinów oraz innych popularnych kryptowalut z pewnością będzie w naszym kraju z roku na rok coraz więcej.

Bitomaty mają swoje zalety, należy jednak pamiętać, że wymiana kryptowalut przy ich pomocy wiąże się również z prowizją pobieraną przez operatorów. Najczęściej jest to kilka procent od każdej transakcji.