Przedstawiamy demografię społeczności bitcoinowej, ale również kryptowalutowej. Ich zainteresowania, powiązania, płeć, wiek, czy choćby rodzaj urządzeń i przeglądarek, z jakich korzystają na co dzień.

Płeć i wiek

Zacznijmy od najbardziej podstawowych statystyk coin.dance, wspieranymi również przez Google Analytics, czyli płeć i wiek.

Najbardziej zaangażowanymi osobami względem płci w branży to, nic zaskakującego, mężczyźni (90,09%). Kobiety zaś to reszta, niecałe 10% społeczności.

W przypadku tych danych warto wspomnieć o polskiej inicjatywie Blockchain Girls, która zrzesza i aktywizuje kobiety w polskiej branży blockchain i kryptowalut. Zainteresowane tymi technologiami dziewczyny spotykają się na specjalnie organizowanych meet up’ach w różnych miejscach w Polsce. Uprzedzam pytanie: mężczyźni również są tam mile widziani.

Kolejna statystyka mówi o wieku społeczności bitcoinowej. Z danych wynika, że najwięcej, bo blisko 48% to osoby w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat. Nieco ponad 28% to osoby w średnim wieku (35-44 lata), a a na trzeciej pozycji plasują się osoby w wieku 45-54 lat (9,6%). Odrobinę mniej jest osób najmłodszych, ale pełnoletnich w wieku 18-24. Niecałe półtorej procenta to emeryci 65+.

Zainteresowania i powiązania

Dalsza porcja danych klasyfikuje osoby z branży względem ich zainteresowań, ale również powiązań między sobą.

Jeśli chodzi o zainteresowania to, nie dziwota, bitcoinowcy w ponad 8% interesują się usługami finansowymi i inwestycyjnymi.

Na drugim miejscu plasuje się zainteresowanie oprogramowaniem, zwłaszcza designem i animacją. Dalej skorelowane zainteresowania społeczności to usługi bankowe, zatrudnienie, czy użytkowanie elektroniki, smartfonów i komputerów (komponentów). Wszystko to w przedziale od 2,6 do 3,7%.

Powiązania zaś najczęściej występujące wśród społeczności bitcoinowej to na pierwszym miejscu – zapalenie inwestycyjne (7,29%). Następnie mamy technofili (blisko 7%), entuzjastów fotografowania (6,64%), czy miłośników filmu (5,92%).

Przeglądarka, z której korzystają najczęściej bitcoinowcy to Google Chrome w ponad 60%. Potem mamy Safari (16,5%) i Firefox (8%).

Rodzaj ulubionego urządzenia bitcoinowców to jednak komputer stacjonarny (desktop; 76%). Na drugim miejscu smartfony (20,8%) i tablety (3%).