Kryptowaluty są coraz bardziej popularne – a wraz z ich rosnącą popularnością przybywa też bitomatów.

Bitomaty to urządzenia, które umożliwiają dokonania wymiany kryptowalut na gotówkę oraz na odwrót – wymianę gotówki na cyfrowe aktywa. Pod wieloma względami bitomaty przypominają tradycyjne bankomaty, ale ich sposób działania ma zupełnie inny charakter. Dzięki tego typu maszynom możliwe jest dokonywanie transakcji opartych na łańcuchu bloków, czyli tzw. blockchainie. Bitomaty pozwalają na przesyłanie środków do prywatnego, cyfrowego portfela. Bardzo często w tym celu wykorzystuje się kodu QR, dzięki czemu transakcja przebiega znacznie szybciej.

Zasada funkcjonowania bitomatów jest banalnie prosta i praktycznie każdy z obsługą tego typu urządzeń powinien sobie poradzić bez najmniejszego problemu. Chcąc wymienić kryptowaluty na gotówkę, należy wybrać na ekranie urządzenia opcję sprzedaży. Następnie podajemy kwotę kryptowaluty i uwierzytelniamy transakcję za pomocą wiadomości SMS lub e-maila. Po otrzymaniu kodu QR z numerem portfela wypłacamy gotówkę.

Jeżeli chcemy kupić kryptowalutę, potrzebujemy jedynie adresu swojego portfela kryptowalutowego, telefonu komórkowego oraz banknotów w wybranej walucie. Po wybraniu opcji kupna skanujemy adres portfela za pomocą kodu QR – w ten sposób na portfel zostaną przesłane kryptowaluty. Za transakcję płacimy przelewem lub gotówką.

Warto pamiętać o tym, że bitomaty bardzo często mają ustawione limity, w których nie można przekroczyć przy pojedynczej transakcji. Ponadto może się zdarzyć, że urządzenie poprosi użytkownika o potwierdzenie swojej tożsamości. Gwarantujemy jednak, że wszystkie dane są doskonale zabezpeczone i klient ma zapewnioną pełną anonimowość.