W pierwszych dniach funkcjonowania Bitcoina, kiedy był on jeszcze przedmiotem zainteresowania stosunkowo niewielkiej liczby osób, trudno było znaleźć miejsce do wydawania tej tajemniczej kryptowaluty.

Poza kilkoma transakcjami na Silk Road, nie było tak naprawdę jasne, co można było z nim zrobić. Dziś zaś Bitcoin stał się fenomenem głównego nurtu. Na całym świecie znajdują się obecnie tysiące bitomatów, a ich popularność wciąż rośnie. Co się zmieniło? Dlaczego firmy zaczynają postrzegać bitomaty jako realną opcję inwestycyjną?

Ogólnie rzecz ujmując, bitomaty są to urządzenia, które umożliwiają kupowanie i sprzedawanie Bitcoina i innych kryptowalut za pomocą interfejsu zbliżonego do bankomatu. Dzięki szybkiej i łatwej obsłudze, sieć tego typu maszyn bardzo szybko się rozwija. W rzeczywistości nie są to jednak bankomaty, ponieważ wiele maszyn nie obsługuje wpłaty ani wypłaty gotówki. Bardziej odpowiednim określeniem jest kiosk, który pozwala kupić kryptowaluty, chociaż niektóre maszyny obsługują również sprzedaż kryptowalut.

Każdy bitomat wspiera zakup Bitcoina przy użyciu waluty fiat. Jednocześnie wiele tego typu urządzeń obsługuje również sprzedaż Bitcoina i wypłatę gotówki. Aby zrozumieć w jaki sposób bitomaty konwertują gotówkę na Bitcoina i odwrotnie, należy zrozumieć na jakich zasadach działa Bitcoin.

Bitcoin jest aktywem cyfrowym, które wykorzystuje technologię peer-to-peer, aby umożliwić natychmiastowe płatności. Transakcje są weryfikowane przez węzły sieci poprzez kryptografię i zapisywane w publicznej rozproszonej księdze zwanej blockchain. Bitcoin jest wyjątkowy, ponieważ istnieje ich skończona liczba: 21 milionów. To ogranicza zdolność rządów i banków do nadmuchiwania waluty poprzez tworzenie większej ilości Bitcoinów.

W chwili gdy wpłacasz pieniądze do jednego z bitomatów, aby kupić Bitcoiny, maszyna przekazuje twoje pieniądze operatorowi i inicjuje transakcję, aby przenieść równoważną wartość w Bitcoinach do Twojego portfela. Ta transakcja, podobnie jak każda inna transakcja kryptowalutowa, jest rejestrowana na blockchainie.

Bitomaty pozwalają firmom i ich klientom na łatwą i szybką konwersję fiatów na Bitcoiny. Urządzenia te mają również niższe opłaty niż tradycyjne bankomaty, co jest kolejną dużą zaletą dla przedsiębiorstw. Z kolei dla osób prywatnych, jest to po prostu inny sposób, aby otrzymać kryptowaluty bez konieczności przechodzenia przez uciążliwe procesy. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że giełdy kryptowalutowe, takie jak np. Coinbase, wymagają od użytkowników przejścia przez wiele weryfikacji, KYC i kontroli AML, aby ci mogli korzystać z ich platformy. Natomiast bitomaty pozwalają każdemu na zakup Bitcoina przy użyciu dolara amerykańskiego lub innej waluty fiat.