Pod koniec lutego 2021 r. na całym świecie funkcjonowało 16101 urządzeń służących do wpłat i wypłat najpopularniejszej kryptowaluty.

Z informacji udostępnianych przez serwis CoinATMradar wynika, że na początku lutego 2021 r. globalnie czynne były 14934 bitomaty. Pod koniec tego samego miesiąca było ich już ponad 16 tysięcy.

Według danych z tego samego serwisu na początku marca 2021 r. w Polsce funkcjonowało 107 bitomatów. Najwięcej, bo aż 34, znajduje się w Warszawie. W Krakowie jest ich 20, w Gdańsku – 10, a we Wrocławiu – 8. W Szczecinie znajdziemy 5 tego typu urządzeń, a w Białymstoku i Łodzi – po 4. Gliwice, Katowice i Poznań posiadają po 2 bitomaty. Po jednym bitomacie mozna znaleźć w takich miejscowościach jak Gdynia, Grudziądz, Iława, Janki, Kielce, Koszalin, Krynica, Kwidzyn, Muszyna, Nowy Sącz, Radom, Swarzędz, Świdwin, Tychy, Zgorzelec i Zielona Góra.

Na chwilę obecną największymi producentami bitomatów na świecie są firmy i Genesis Coin i General Bytes. Wg informacji na dzień 9 marca 2021 r. pierwsza z nich wypuściła na rynek 6191, a druga 4384 urządzeń.

Pierwszy dostępny publicznie automat do obsługi Bitcoinów pojawił się 29 października 2013 roku w kawiarni Waves w centrum Vancouver w Kanadzie, a pierwsza maszyna w Stanach Zjednoczonych została uruchomiona 18 lutego 2014 r. w barze cygar w Albuquerque w Nowym Meksyku. Pod koniec 2013 roku The D Casino zainstalowało pierwszy bankomat Bitcoin w kasynie w Las Vegas.

Zdecydowana większość bitomatów przeznaczona są do wymiany gotówki na kryptowaluty, jednak część maszyn (około 30%) oferuje również możliwość wypłaty kryptowalut w gotówce. W niektórych przypadkach użytkownicy muszą mieć istniejące konto użytkownika, aby przeprowadzać transakcje.

W dzisiejszych czasach bitomaty wydają się być jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów na kupno i sprzedaż kryptowalut. Z tego typu urządzeń korzysta na co dzień wiele osób. W przypadku awarii – która w praktyce występuje bardzo rzadko – można łatwo skontaktować się z operatorem i zgłosić reklamację, tak jak w przypadku tradycyjnego bankomatu.