Bitomaty umożliwiają kupno i sprzedaż cyfrowych walut w fizycznym kiosku znacznie ograniczając trudności w posiadaniu i nabywaniu tych aktywów.

Nazwa „bitomat” nawiązuje do tradycyjnych, obsługiwanych przez banki bankomatów, które są wokół nas od dziesięcioleci, jednak tego typu urządzenia znacznie się od nich różnią. Po pierwsze, środki, które wpłacamy lub wypłacamy w bitomatach nie przechodzą przez konto bankowe. Zamiast tego, pozwalają one po prostu na wymianę walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, na gotówkę lub odwrotnie.

Co istotne, zasady działania bitomatów nie opierają się na wolnych przelewach bankowych lub procesach weryfikacji, które są powszechne na wielu giełdach. W związku z tym są one często używane przez osoby, które chcą zachować czysty ślad cyfrowy i utrzymać bezpieczeństwo swojej tożsamości. Należy jednak podkreślić, że wiele krajów ma przepisy, które wymagają, aby bitomaty identyfikowały użytkowników – w takim przypadku konieczne jest zweryfikowanie numeru telefonu przed zainicjowaniem transakcji.

Najczęściej bitomaty można znaleźć w centrach handlowych, sklepach i kawiarniach – a więc w lokalizacjach, przez które codziennie zazwyczaj przewija się dużo ludzi. Zgodnie z danymi uzyskanymi przez Finbold, w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku na całym świecie zainstalowano łącznie 13 242 bitomatów. Tylko w trzecim kwartale 2021 r. uruchomionych zostało 4779 tego typu urządzeń, co stanowi wzrost o 7,8% w zestawieniu z 4430 bitomatami zainstalowanymi w drugim kwartale tego samego roku. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2021 roku zainstalowano 4033 nowych maszyn. W lipcu zainstalowano ich najwięcej, bo aż 1963, natomiast w styczniu najmniej, bo 1 042.

Obsługa bitomatu jest stosunkowo prosta – przede wszystkim należy podejść do urządzenia i postępować zgodnie z instrukcją, która wyświetla się na ekranie. Jeśli chcemy kupić kryptowalutę, maszyna poprosi nas o wprowadzenie kwoty. Następnie otwórz swój portfel kryptowalutowy i wygeneruj nowy adres odbiorczy oraz kod QR. Po zeskanowaniu kodu bitomat poprosi o wpłatę gotówki. Proces sprzedaży Bitcoinów jest dość podobny – wówczas użytkownik zostaje poproszony o przekazanie środków do bitomatu.