Centralny regulator finansowy Wielkiej Brytanii poinformował, że wszystkie niezarejestrowane bitomaty muszą zostać natychmiast zamknięte lub podlec dodatkowym działaniom.

Financial Conduct Authority wydał surowy nakaz „zamknięcia lub podjęcia dalszych działań” dla operatorów bitomatów, przedstawiając swoje zamiary skontaktowania się z tymi firmami w celu potwierdzenia powiadomienia. Jako główne powody wydania nakazu organ nadzorczy podał brak struktury regulacyjnej, wysokie ryzyko związane z fluktuującymi aktywami oraz znaczenie przestrzegania zasad ustanowionych w przepisach dotyczących prania pieniędzy.

„Jesteśmy zaniepokojeni bitomatami działającymi w Wielkiej Brytanii i dlatego będziemy kontaktować się z operatorami, instruując, aby te maszyny zostały wyłączone lub podejmiemy z dalsze działania” – napisano w dokumencie.

Od sierpnia 2020 r. w ramach MLR Financial Conduct Authority udzieliło zgody na rejestrację 33 firmom kryptowalutowym, z których najbardziej godne uwagi są: Gemini Europe Ltd, spółka holdingowa Kraken – Payward Ltd, Galaxy Digital UK Limited oraz, ostatnio dodana do listy 14 stycznia 2022 r., eToro (UK) Ltd.

Ponadto FCA zaoferowała tymczasowy status rejestracji 22 firmom do 31 marca 2022 r., kiedy to zostanie podjęta decyzja w sprawie ważności ich wniosków. Wśród tych firm są między innymi Blockchain Access UK Limited (blockchain.com), Copper Technologies (UK) Limited, Revolut Ltd i Wirex Ltd.

Dane analityczne przeprowadzone przez Coin ATM Radar wskazują, że na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się 81 bitomatów, obsługiwanych przez osiem firm. Stanowisko FCA jest takie, że żadna z 33 zatwierdzonych firm nie złożyła odpowiednich dokumentów lub nie uzyskała statusu licencjonowania do prowadzenia usług bitomatów w ramach jurysdykcji, a zatem wszystkie inne muszą być uznane za nielegalne przedsiębiorstwa.

Precedens dla tego orzeczenia został ustanowiony 15 listopada 2021 r., kiedy to Gidiplus Limited, skoncentrowana na Bitcoinie usługa bankomatowa (CATM), otrzymała zawiadomienie o decyzji FCA, które odrzuciło jej wniosek jako „dostawcy wymiany aktywów kryptowalutowych”, inaczej znanego jako usługa bankomatowa Bitcoin. Według oficjalnego szesnastostronicowego raportu, Gidiplus nie spełnił „warunków rejestracji” zgodnie z prawem MLR.

3 grudnia 2021 4. Gidiplus bezskutecznie odwołał się od decyzji o uchyleniu orzeczenia w izbie Upper Tribunal, przy czym FCA zakończyło swoją ocenę stwierdzeniem, że w sprawie odwołujących się wystąpił „brak dowodów na to, w jaki sposób Gidiplus podejmie swoją działalność w sposób zgodny z przepisami do czasu rozpatrzenia odwołania”.