Liczba bitomatów w Stanach Zjednoczonych rośnie z miesiąca na miesiąc.

Według danych serwisu CoinATMRadar, który śledzi wzrost liczby bitomatów od 2013 r., na dzień 5 czerwca 2021 r. na całym świecie funkcjonowały 21 142 bitomaty, w porównaniu z 10 782 bitomatami w dniu 2 października 2020 r. Tylko w Stanach Zjednoczonych działa ponad 18 tys. tego typu urządzeń.

Opublikowany niedawno raport serwisu moveBuddha uszeregował amerykańskie miasta pod kątem przyjęcia bitomatów. W zestawieniu wykorzystano dane z US Census Bureau, Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ i innych źródeł w celu określenia miast pod kątem największej liczby funkcjonujących w nich bitomatów, a także liczby bitomatów w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców oraz liczby bitomatów w przeliczeniu na 10 mld dolarów PKB USA.

W ocenie miast na podstawie liczby istniejących bitomatów pierwsze miejsce zajęło Los Angeles – znajduje się tam 1065 tego typu urządzeń. Los Angeles ma znacznie więcej bitomatów niż pozostałe dziewięć miast, które znalazły się w rankingu. Drugie miejsce zajęło Chicago – ma ono o 400 maszyn mniej niż Los Angeles.

Jak się okazuje, praktycznie wszystkie miasta, które znalazły się w pierwszej dziesiątce pod względem liczby bitomatów, są powiązane z dużymi obszarami metropolitalnymi z rozwijającymi się sektorami technologicznymi. Jednak nie wszystkie metropolie znalazły się na tej liście. Na przykład Nowy Jork nie znalazł się w pierwszej dziesiątce, mimo że jest największym miastem w USA pod względem liczby ludności. Los Angeles było w tym zestawieniu jedynym miastem z Kalifornii, pomijając miasta Bay Area, które otaczają główne centrum technologiczne Doliny Krzemowej.

Raport uwzględnia również ranking najlepszych amerykańskich miast pod względem liczby bitomatów biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia. Gdy w analizie uwzględniono liczbę bankomatów Bitcoin na 10 000 mieszkańców, tylko cztery z miast — Atlanta, Miami, Newark i Orlando — pozostały w pierwszej dziesiątce.

Bitcoin to najdroższa kryptowaluta, co może mieć wpływ na to, gdzie można znaleźć popyt na bankomaty Bitcoin. Aby uwzględnić ten ekonomiczny związek między kryptowalutą a miastem, moveBuddha umieściło miasta w rankingu po raz trzeci, aby wziąć pod uwagę produkt krajowy brutto. Harrisburg przesuwa się do piątego najlepszego miasta z zaledwie 20,05 bankomatami Bitcoin na 10 miliardów dolarów PKB. Orlando po raz kolejny pozostaje w pierwszej dziesiątce i zajmuje drugie miejsce za Raleigh w Północnej Karolinie.

Pomimo tego, że jest najwyżej sklasyfikowanym miastem w przeliczeniu na PKB, Raleigh miało dopiero czwarte miejsce pod względem PKB (84 miliardy dolarów) na liście, za drugim w rankingu Orlando (139 miliardów dolarów) oraz szóstym i siódmym miastem Tampa i Indianapolis (159 miliardów i 141 miliardów dolarów).

Jednym z powodów sukcesu niektórych mniejszych miast w tej kategorii może być to, że wydobycie bitcoinów jest niezwykle drogie, więc obszary, które mają tańsze grunty i ceny mediów, zwykle są w stanie obniżyć koszty wydobycia kryptowalut.