Nowe urządzenie kryptowalutowe od kantoru FlyingAtom znajdziemy w Pasażu Grunwaldzkim przy Placu Grunwaldzkim 22, na drugim piętrze.

Urządzenie zostało ustawione obok Fitness Academy, przy wejściu na parking. Bitomat FlyingAtom umożliwia zarówno zakup jak i sprzedaż bittcoinów. W rankingu liczby bitomatów Polska zajmuje obecnie wysokie, bo aż ósme miejsce. Spora w tym zasługa polskiego kantoru kryptowalut FlyingAtom, działającego na rynku  od 2015 roku. Firma konsekwentnie od kilku lat buduje bowiem też sieć bitomatów w Polsce. 

Nie da się nie zauważyć, że w 2020 roku znacząco przybyło bitomatów i to nie tylko w Polsce. Obecnie na całym świecie jest ponad 10 tysięcy takich maszyn.

“W 2020 roku obserwujemy mocny wzrost liczby bitomatów na świecie, które obsługują nie tylko najpopularniejszą kryptowaltuę, ale także inne cyfrowe aktywa. Pomiędzy styczniem a wrześniem br. zainstalowano 3 885 nowych maszyn. Jest to wzrost o ponad 67% w ciągu 9 miesięcy”.- napisano w raporcie norweskiej firmy AksjeBloggen, która świadczy usługi finansowe. Liderem wśród producentów bitcoinowych ATM (nazywanych również BTM) pozostaje firma General Bytes. Tuż za nią na podium plasuje się Genesis Coin.

Z kolei z danych platformy monitoringu CoinATMRadar wynika, że obecnie istnieje 10 025 bitomatów w 71 krajach. Urządzenia te pozwalają użytkownikom kupować i sprzedawać bitcoiny i inne kryptowaluty za gotówkę.

Póki co liderem pod względem liczby czynnych bitomatów są Stany Zjednoczone. Zainstalowanych jest tam ponad 7 800 tego typu urządzeń, a więc aż 90% całkowitej liczby bitomarów na świecie. Druga w kolejności jest Kanada z 869 bitomatami. 

Bitomaty na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tradycyjnych bankomatów, znajdujących się bankach, galeriach handlowych itd. Jednak w przeciwieństwie do nich, operacje płatnicze w bitomatach są anonimowe – nie wymagają podawania żadnych danych personalnych.W zależności od bitomatu posiadacze kryptowalut mogą kupować i sprzedawać główne kryptowaluty, w tym Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Zcash (ZEC), Monero (XMR) ), Dogecoin (DOGE), Tether (USDT) i XRP.