Główni operatorzy bitomatów w Stanach Zjednoczonych łączą siły w celu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Z inicjatywy firm DigitalMint i Coinsource powstało Cryptocurrency Compliance Cooperative (CCC) – nowe stowarzyszenie, które ma na celu ustanowienie standardów zgodności dla branży operatorów bitomatów. Inicjatywa została nawiązana przy wsparciu głównych firm analitycznych blockchain, takich jak Chainalysis i Elliptic, które znalazły się wśród 15 pierwszych członków stowarzyszenia. CCC zachęca do udziału w projekcie firmy świadczące usługi kryptowalut pieniężnych oparte na gotówce, jak również organy regulacyjne, instytucje finansowe, a także organy niepaństwowe i organy ścigania.

Stowarzyszenie w swojej działalności skupia się na kwestiach związanych z rozwojem rynku bitomatów. Jego celem jest zapewnienie zgodności z zasadami poznania swojego klienta (KYC) i przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) – jak bowiem powszechnie wiadomo bitomaty często nie spełniają wymogów KYC. – Niestety, wielu operatorów bitomatów uważa, że ​​samo proszenie o numer telefonu komórkowego jest wystarczające do tego, by być zwolnionym ich z nałożonych na nich wymogów KYC – wyjaśnia Bo Oney, szef zgodności Coinsource. – Takie luźne przepisy zapewniają bezpieczną przystań dla podmiotów, którzy mogą nadużywać maszyn do nikczemnych celów. CCC dąży do wzmocnienia wymogów regulacyjnych z korzyścią dla wszystkich użytkowników i operatorów BTM. Będzie to wymagało wkładu od najbardziej doświadczonych w branży, a wszystko po to, aby przestrzeń od gotówki do kryptowalut była jak najbardziej bezpieczna dla konsumentów – dodaje.

Seth Sattler, dyrektor ds. zgodności w DigitalMint i wiodący współpracownik CCC, uważa że przypadki nielegalnego użycia związane z branżą Bitcoin ATM są dobrze udokumentowane przez kilka organów ścigania. – Podczas gdy niewielka liczba operatorów bitomatów wykracza poza standardy KYC i AML, inni w branży cash-to-crypto po prostu przymykają oko i są zadowoleni z obecnej sytuacji w branży stosując minimalne zabezpieczenia klienta, które w wielu przypadkach pozwalają na całkowicie anonimowe transakcje – zauważył Sattler.

Podobnie jak tradycyjny bankomat, bitomat jest kioskiem umożliwiającym użytkownikom kupowanie lub sprzedawanie Bitcoin i innych kryptowalut za pomocą gotówki lub karty debetowej. Według danych serwisu „How Many Bitcoin ATMs”, w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje obecnie ponad 42 tysiące bitomatów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w lutym 2021 r. komisja śledcza stanu New Jersey odkryła, że ​​75% operatorów BTM w tym stanie zezwoliła na dokonywanie niektórych transakcji bez wymagania od klienta podania jakichkolwiek informacji poza numerem telefonu komórkowego. Z kolei w 2020 r. szef firmy analitycznej CipherTrace, firmy zajmującej się analizą blockchain, przewidział, że bankomaty Bitcoin będą podlegać surowszym regulacjom na całym świecie, a kraje, w tym Kanada i Niemcy, już zaczęły wzmacniać niezbędne przepisy dotyczące AML.