Koszty związane z obsługą transakcji na bitcoinie są obecnie najwyższe od ponad 2 lat.

Sieć najpopularniejszej na świecie kryptowaluty zmaga się z największym przeciążeniem. Średnia opłata za transakcję wynosi obecnie 0,00086764 BTC – w przeliczeniu na dolary jest to kwota 11,66 dolarów – i jest najwyższa od czerwca 2018 r. Należy też zauważyć, że w ciągu ostatnich dwunastu dni średnie opłaty w przeliczeniu na BTC wzrosły aż o 573%.

Zdaniem analityków opłaty transakcyjne na bitcoinie są wysokie ze względów na opóźnienia w centrum dowodzenia spowodowane nieprzeprowadzonymi transakcjami w sieci BTC, tzw. bitcoin mempool. To miejsce, w którym wszystkie transakcje czekają na potwierdzenie przez sieć Bitcoin. Duży rozmiar mempool oznacza większy ruch sieciowy, co skutkuje dłuższym średnim czasem potwierdzenia i wyższymi opłatami za priorytet. Każdy węzeł ma prawo do ustalenia maksymalnej pojemności. Standardową wartością jest 300 MB (większość obecnych węzłów). W tym miejscu warto wspomnieć, że limit pamięci nie dotyczy danych, które są zapisane w bloku i są wyświetlane w mempoolu. Rosnące wolumeny transakcji powodują zatory w sieci i zaległości w trensakcji, co z kolei prowadzi do podwyższenia opłat. Innymi słowy, popyt przewyższa podaż, ponieważ chcąc uniknąć długiego czasu oczekiwania na transakcję zwykli użytkownicy nie będący górnikami są zmuszeni do oferowania wyższych opłat za transakcję.

Zasady działania systemu są proste. Transakcja z mempool musi zostać zawarta w bloku. Rozmiar bloku nie może przekroczyć 4 milionów jednostek wagi. Każdy węzeł bitcoin tworzy własną wersję mempool łącząc się z siecią bitcoin. Zawartość mempool jest agregowana z kilku wystąpień aktualnych węzłów bitcoin, utrzymywanych przez zespół inżynierów Blockchain.com.

Mimo niepewnej sytuacji na rynkach spowodowanej pandemią oraz zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych bitcoin w dalszym ciągu postrzegany jest jako jedno z najlepszych zabezpieczeń przed inflacją. Co prawda niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, że dla bitcoina w krótkim czasie przewidywany jest niezbyt ciekawy scenariusz, jednak w dłuższej perspektywie kryptowaluta ta będzie się nadal umacniać.