TGU Consulting Group, honduraska firma z siedzibą w mieście Tegucigalpa, zainstalowała pierwszy w kraju bankomat Bitcoin.

Jak poinformował dyrektor naczelny TGU Juan Mayen, bitomat został zainstalowany w jednym z biurowców stolicy. Maszyna „la bitcoinera” pozwala entuzjastom kryptowaluty kupować BTC i Ether (ETH) za pomocą lokalnej waluty fiducjarnej, lempira, pod warunkiem, że zeskanują swoje dowody osobiste i ujawnią niektóre dane osobowe.

Mayen powiedział, że dzięki instalacji urządzenia możliwy stanie się pierwszy zautomatyzowany zakup Bitcoina w Hondurasie. – Wielu programistów w Hondurasie już zarabia w kryptowalutach – dodał Mayen.

JAk podkreśla szef TGU Consulting Group, wielu mieszkańców Hondurasu musiało wcześniej osobiście wymieniać gotówkę na kryptowaluty, co jego zdaniem narażało osoby biorące udział w transakcji na duże niebezpieczeństwo – Trzeba było wykonywać tą czynność to metodą „peer-to-peer”, poszukać kogoś, kto chciał to zrobić, a potem spotkać się osobiście i zabrać ze sobą określoną ilość gotówki, co było bardzo niewygodne i niebezpieczne – powiedział mayen dodając, że poziom przestępczości w Hondurasie jest bardzo wysoki. Jego słowa potwierdzają najnowsze dane z platformy Numbeo, stworzonej w oparciu o crowdsourcing.

Republika Hondurasu to państwo w Ameryce Północnej graniczące na zachodzie z Gwatemalą, na południowym wschodzie z Nikaraguą i na południowym zachodzie z Salwadorem). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Islas de la Bahía. W 2020 roku mieszkający za granicą obywatele Hondurasu – głównie w Stanach Zjednoczonych – przesłali w przekazach 5,7 miliarda dolarów, czyli około 20% produktu krajowego brutto (PKB) kraju.

W niektórych krajach Ameryki Środkowej ustawodawcy zajmują stanowisko mające na celu zdynamizowanie rynku kryptowalut. I tak, Salwador instaluje obecnie bitomaty w całym kraju w ramach przygotowań do przyjęcia kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego począwszy od 7 września 2021 r. Z kolei w Panamie jeden z członków kongresu zaproponował przyjęcie ustawy umożliwiającej przyjęcie przez władze Bitcoina i innych kryptowalut.