Zastanawialiście się niegdyś, gdzie powstał pierwszy bitomat na świecie, czy choćby w Europie? Dlaczego tak szybko zniknął, i co go zastąpiło?

Pierwszy bitomat

Urządzenie, które wyglądem, a może i funkcjonalnością przypominało tradycyjny bankomat ATM, ale było związane z jakimś tam bitcoinem, zaobserwowano w Kanadzie.

29 października 2013 roku firma Robocoin uruchomiła pierwszy na świecie bitomat w kawiarni Waves (przypadek?) w mieście Vancouver w Kanadzie.

Kanadyjscy entuzjaści bitcoina, których było znacznie mniej niż dzisiaj, mogli czerpać z bitomatu jedynie przez pierwsze 3 lata. W styczniu 2016 roku Robocoin usunął bitomat.

Drugim publicznie udostępnionym bitomatem był najprawdopodobniej urządzenie, które stanęło w Bratysławie na Słowacji, 8 grudnia 2013 roku.

Niedługo później, bo już 14 lutego 2014 roku bitomat zawitał na amerykańską ziemię. Uruchomiono go w mieście Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Niestety został stamtąd usunięty po 30 dniach.

Kolejną próbę podjęło Coinme w kwietniu 2014, stawiając bitomat w mieście Seattle (Belltown) w stanie Waszyngton. Zrobili to, jako pierwsi oficjalnie licencjonowani dostawy bitcoin ATM.