Pod koniec maja 2021 r. na terenie całej Polski funkcjonowało 112 bitomatów.

Jak wynika z danych serwisu CoinATMRadar najwięcej bitomatów w Polsce, bo aż 32, znajdziemy w Warszawie. W Krakowie funkcjonuje 19, a w Gdańsku 10 tego typu urządzeń. We Wrocławiu znajdziemy 8 bitomatów, w Szczecinie i Łodzi – po 5, w Katowicach i Białymstoku – po 4, a w Poznaniu, Koszalinie i Gliwicach – po 2. Jeden bitomat posiadają takie miasta jak Gdynia, Grudziądz, Iława, Janki, Kielce, Krynica, Kwidzyn, Muszyna, Nowy Sącz, Radom, Słubice, Słupsk, Swarzędz, Świdnica, Świdwin, Toruń, Tychy, Zgorzelec i Zielona Góra.

Wyraz “bitomat” powstał z połączenia słów “bitcoin” i “bankomat”. Bitomaty to urządzenia pozwalające na szybki i bezpieczny zakup Bitcoinów. Pierwszy bitomat został zainstalowany 29 października 2013 roku w kawiarni Waves w kanadyjskim mieście Vancouver. Funkcjonował w tym miejscu do 2015 roku.

W Europie pierwszy bitomat pojawił się w Bratysławie na Słowacji 8 grudnia 2013 roku. Z kolei pierwszym polskim miastem, do którego zawitał bitomat był Wrocław – było to w 2013 roku.

Początkowo we wszystkich dostępnych na rynku bitomatach możliwy był tylko zakup Bitcoinów, jednak już w 2015 roku w Warszawie pojawiło się urządzenie dwustronne, za pośrednictwem którego można było zarówno sprzedać jak i kupić tę popularną kryptowalutę. Dziś niemal wszystkie bitomaty działają właśnie w ten sposób.

Zaletą bitomatów jest wygoda korzystania z tego typu urządzeń, a także łatwość dokonania zakupu kryptowaluty. Jeśli chcemy dokonać zakupu Bitcoina, pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest założenie portfela kryptowalutowego. Następnie udajemy się do bitomatu i na głównym panelu wybieramy kryptowalutę, którą jesteśmy zainteresowani. Następnie wybieramy opcję „Kup Bitcoin (BTC)” i umieszczamy banknoty w kieszonce wpłatomatu. Następnie wprowadzamy adres portfela. Możemy to zrobić na dwa sposoby: przepisać go za pomocą klawiatury na ekranie lub zeskanować kod QR oraz sprawdzić czy został poprawnie odczytany przez skaner. Następnie wybieramy opcję “prześlij BTC pod wskazany adres”. Nie pozostaje nam nic innego jak odebrać potwierdzenie transakcji.