W ciągu ostatnich pięciu miesięcy liczba instalacji bitomatów odnotowała stopniowe spowolnienie, ostatecznie spadając o 89,75 proc.

Instalacje bankomatów Bitcoin (BTC) na całym świecie odnotowały gwałtowny spadek w całym roku 2022, a w maju odnotowano zaledwie 202 nowe bankomaty BTC, co stanowi zakres ostatnio widziany trzy lata temu w 2019 roku.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy, od stycznia, instalacje bitomatów odnotowały stopniowe spowolnienie, ostatecznie spadając o 89,75 proc. z 1971 nowych instalacji w grudniu 2021 roku. Dane z serwisu Coin ATM Radar ujawniają wyraźny powrót w liczbie instalacji, ponieważ w czerwcu na świecie zainstalowano 817 bankomatów Bitcoin – w ciągu zaledwie pierwszych pięciu dni. Niektóre z kluczowych czynników przyczyniających się do spowolnienia instalacji bankomatów kryptowalutowych obejmują napięcia geopolityczne na całym świecie, niejasne lub antykryptowalutowe regulacje, nasycenie rynku i wpływ na biznes z powodu trwającej pandemii koronawirusa.

Dane Coin ATM Radar potwierdzają, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się 87,9% z łącznej liczby 37826 bankomatów kryptowalutowych na całym świecie. W Europie, jako kontynencie, znajduje się sieć 1419 bankomatów – co stanowi 3,8 proc. globalnych instalacji bankomatowych. Producent bankomatów kryptowalutowych Genesis Coin utrzymuje swoją pozycję lidera pod względem udziału w rynku, reprezentując 41 proc wszystkich działających bitomatów na całym świecie. Inni producenci o znaczącym udziale w rynku to General Bytes (21,6 proc.), BitAccess (16 proc.), Coinsource (5,4 proc.) i Bitstop (4,7 proc.).

Podczas gdy wyzwania świata rzeczywistego mogą mieć chwilowy wpływ na fizyczną ekspansję Bitcoina za pośrednictwem bitomatów w swojej istocie sieć BTC nadal przekracza swoje poprzednie rekordy w zabezpieczaniu, decentralizacji i przyspieszaniu nieprzeniknionej sieci peer-to-peer (P2P). Przepustowość Bitcoin Lightning Network osiągnęła rekordowy poziom 3915,776 BTC – co jeszcze bardziej poprawiło szybkość transakcji BTC i zmniejszyło opłaty w stosunku do protokołu layer-2. Przypomnijmy, że Bitcoin Lightning Networkzostał po raz pierwszy wdrożony do sieci głównej Bitcoin w 2018 r., aby rozwiązać niesławne problemy Bitcoin ze skalowalnością.