Transakcje kryptowalutowe wykonywane za pośrednictwem bitomatów są natychmiastowe, a Bitcoin zwykle pojawia się w cyfrowym portfelu użytkownika w ciągu kilku minut lub nawet sekund.

Podczas gdy większość transakcji Bitcoin odbywa się online, czasami użytkownicy kryptowalut mają fizyczną gotówkę, którą chcą zamienić na Bitcoin. W takim przypadku mogą skorzystać z urządzenia, jakim jest bitomat.

Bitomat to samodzielna maszyna lub kiosk, który służy jako portal dla klientów do wpłacania gotówki i odbierania bitcoinów. Niektóre bankomaty kryptowalutowe oferują tylko bitcoin, podczas gdy inne pozwalają użytkownikom również na zakup innych kryptowalut.

Wiele bankomatów bitcoin ma ścisłe minima i maksima dla każdej transakcji. Na przykład sieć egzekwowania przestępstw finansowych (FinCEN) wymaga, aby wszyscy operatorzy bankomatów bitcoin w Stanach Zjednoczonych przestrzegali i stosowali się do przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy zawartych w ustawie o tajemnicy bankowej (BSA). W rezultacie użytkownicy, którzy dokonują większych transakcji w bankomacie bitcoin, mogą być zmuszeni do podania swoich danych osobowych. Te informacje mogą obejmować numer telefonu komórkowego do wykorzystania w celu weryfikacji transakcji. Ponadto niektórzy użytkownicy mogą być zmuszeni do zeskanowania identyfikacji wydanej przez rząd, takiej jak paszport lub prawo jazdy, aby zweryfikować tożsamość osoby dokonującej transakcji.

Bankomat bitcoinowy zapewnia szybki i łatwy sposób na zakup bitcoina za fizyczną gotówkę. W przeciwnym razie użytkownicy musieliby wpłacić gotówkę na tradycyjne konto, a następnie przelać ją na giełdę kryptowalutową, aby dokonać transakcji.