Przedstawiamy najciekawsze fakty o urządzeniach służących do obsługi popularnych kryptowalut.

Bitomat (ang. Bitcoin ATM – Automated Teller Machine) to urządzenie które, umożliwia kupowanie Bitcoin i Bitcoin Cash za pomocą gotówki lub karty debetowej. Niektóre bitomaty oferują dwukierunkową funkcjonalność umożliwiającą zarówno zakup Bitcoina, jak i jego sprzedaż za gotówkę. Tylko około 30% wszystkich bankomatów kryptograficznych na świecie jest dwukierunkowych.

Niektóre maszyny używają papierowego pokwitowania, a inne przekazują pieniądze do klucza publicznego w łańcuchu bloków. Bitomaty wyglądają jak tradycyjne bankomaty, lecz nie łączą się z kontem bankowym – zamiast tego łączą użytkownika bezpośrednio z portfelem lub giełdą Bitcoin.

Pierwszy publicznie dostępny bitomat został uruchomiony w dniu 29 października 2013 r. w kawiarni Waves w centrum Vancouver w Kanadzie. Urządzenie funkcjonowało tam do 2015 roku. Z kolei pierwsza bitomatowa maszyna w Stanach Zjednoczonych została uruchomiona 18 lutego 2014 r. w barze cygar w Albuquerque w Nowym Meksyku, skąd została usunięta 30 dni później. Jeśli chodzi o Europę, to w pierwszy na tym kontynencie bitomat pojawił się 8 grudnia 2013 r. w Bratysławie na Słowacji.

W 2018 roku Canada Revenue Agency (CRA) zleciła dochodzenie w sprawie bankomatów Bitcoin, ponieważ przedstawiciele tej instytucji chcieli dowiedzieć się, czy użytkownicy przestrzegają przepisów podatkowych. Stwierdzono wówczas, że w okresie dwóch miesięcy, od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r., liczba bitomatów w Kanadzie wzrosła o 20%.

Z danych serwisu CoinATMRadar wynika, że w styczniu 2018 roku w Stanach Zjednoczonych funkcjonowały już 2342 bitomaty. Do sierpnia 2020 r. liczba ta wzrosła ponad trzykrotnie, do ponad 9000. Opłaty za transakcje za korzystanie z bitomatów wynoszą około 16%, podczas gdy opłaty za transakcje online wynoszą około 7,5%.

Ciekawostką jest fakt, że część bankomatów bitcoin działających w Stanach Zjednoczonych jest importowana z innych krajów – np. czeska firma General Bytes umieściła swoje maszyny w mieście Las Vegas.

Warto też podkreślić, że operatorzy bitomatów muszą dostosować limity wpłat i wypłat zgodnie ze standardami AML / KYC obowiązującymi w jurysdykcji, w której znajdują się ich bankomaty.