Rząd Salwadoru po przyjęciu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego zainstalował we wrześniu 2021 r. ponad 200 urządzeń służących do zakupu lub sprzedaży kryptowalut

Salwador posiada obecnie trzecią co do wielkości sieć bitomatów, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, co stanowi 70% wszystkich bankomatów kryptograficznych w Ameryce Południowej. Według danych opublikowanych przez serwis CoinATMRadar, Salwador w połowie września 2021 r.. miał większą liczbę bitomatów niż Wielkia Brytania. We wskazanym terminie w Salwadorze zainstalowanych było 205 kryptobankomatów służąych do dokonywania lokalnych transakcji Bitcoin i konwersji BTC na dolary amerykańskie.

Porównując powyższe dane z danymi Statista z 16 sierpnia 2021 r. staje się jasne, że Salwador z powodzeniem zainstalował 201 bankomatów w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Wcześniej kraj zajmował 43. miejsce na liście urządzeń kryptowalutowych z zaledwie czterema funkcjonalnymi bitomatami.

Przypomnijmy, że prezydent Salwadoru Nayib Bukele deklarował wcześniej, że przyjęcie Bitcoina będzie początkowo wspierane przez sieć 200 bankomatów i 50 oddziałów. Rząd Salwadoru nawiązał współpracę z wewnętrznym dostawcą portfela kryptowalutowego o nazwie Chivo, aby zasilać portfele BTC i ułatwiać użytkownikom korzystanie z bitomatów.

W połowie września 2021 r. na całym świecie czynne były 27 664 bitomaty. Tylko w ciągu dwóch tygodni wspomnianego miesiąca pojawiły się 2790 nowe urządzenia.

Wzrost liczby instalacji bankomatów w Salwadorze jest zgodny z ostatnim zarządzeniem prezydenckim, które wymaga, aby wszystkie firmy przyjmowały płatności w Bitcoin. Sprzedawcy zachowują jednak możliwość konwersji płatności Bitcoin na dolary amerykańskie przed wycofaniem swoich zarobków.

Podczas gdy inne jurysdykcje nie zdecydowały jeszcze o zastosowaniu Bitcoina jako głównego zasobu, codziennie na całym świecie instaluje się średnio 63,7 bitomatów. Wiodącym producentem tego rtypu urządzeń jest firma Genesis Coin z udziałem w rynku wynoszącym 40,7%, podczas gdy General Bytes i BitAccess posiadają odpowiednio 22,7% i 12,7% udziałów w rynku.

Przyjęcie Bitcoina przez Salwador spotkało się z pewnym oporem ze strony mieszkańców tego państwa, co w ostatnim czasie doprowadziło do awarii obsługiwanego przez Chivo systemu. Osoby krytyczne wobec idei przyjęcia Bitcoina podkreślały swoje obawy dotyczące niepewności, wahań cen i braku ekspozycji na rynek kryptowalut.

Kiosk Chivo to pierwsza rządowa próba stworzenia infrastruktury do konwersji BTC i dolara amerykańskiego. Obecnie Salwador używa zarówno Bitcoina, jak i dolara amerykańskiego jako prawnego środka płatniczego.