Jak wynika z danych serwisu CoinATMRadar, według stanu na połowę grudnia 2021 r. w naszym kraju funkcjonowały 133 urządzenia do sprzedaży lub zakupu kryptowalut.

Przypominające z wyglądu tradycyjne bankomaty tzw. „bitomaty” (ang. Bitcoin ATM) znajdziemy w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców danej miejscowości – a więc galeriach i pasażach handlowych, na dworcach kolejowych, a także w pobliżu lokali gastronomicznych funkcjonujących w centrach miast. Od pewnego czasu bitomaty możemy znaleźć również w mniejszych miastach.

Najwięcej bitomatów znajdziemy w Warszawie – w stolicy naszego kraju jest ich 34. Drugie miejsce na podium pod względem liczby zainstalowanych kryptourządzeń zajmuje Kraków z 23 bitomatami, a trzecie – Gdańsk z 12 tego rodzaju maszynami. We Wrocławiu funkcjonuje 11 bitomatów, w Łodzi 7, a w Katowicach 6. Białystok i Szczecin mogą pochwalić się taką samą ilością bitomatów – w każdym z tych miast jest ich 5. Po 2 bitomaty można znaleźć w Gliwicach, Nowym Sączu, Poznaniu, Słubicach i Toruniu. Z kolei takie miejscowości jak Gdynia, Grudziądz, Iława, Janki, Kielce, Koszalin, Krynica, Kwidzyn, Legnica, Łomża, Muszyna, Nysa, Słupsk, Suwałki, Swarzędz, Świdnica, Świdwin, Toruń, Tychy, Zgorzelec i Zielona Góra mogą pochwalić się tylko jednym bitomatem.

Przypomnijmy, że bitomaty to urządzenia działające na zasadzie bankomatu, z tą różnicą, że transakcje są dokonywane za pomocą kryptowalut. Nazwa „bitomat” pochodzi z połączenia słów „bitcoin” i „bankomat”. Bitomaty umożliwiają kupno lub sprzedaż kryptowalut. Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń jest szybkość transakcji oraz to, że do ich wykorzystania nie jest konieczne posiadanie karty płatniczej. Jedyne, co trzeba mieć, to numer telefonu, na który wysyłany jest kod niezbędny do potwierdzenia transakcji. Obsługa bitomatów jest intuicyjna, należy tylko wykonywać polecenia wyświetlające się na ekranie – i już po chwili możemy cieszyć się zwiększonym saldem BTC na prywatnym portfelu lub gotówką w ręku. Podczas dokonywania transakcji w bitomacie szczególną uwagę należy zwrócić na konkretne czynności, takie jak skanowanie poprawnego QR kodu, wpisanie poprawnego adresu lub zabezpieczenie klucza prywatnego przed niepowołanym dostępem.