Pierwszy bankomat kryptowalutowy w Urugwaju został zainstalowany w nadmorskim mieście Punta del Este, głównej atrakcji turystycznej w regionie.

Instalując pierwszy bitomat Urugwaj stał się jedenastym krajem Ameryki Południowej, który publicznie zachęca do przyjmowania kryptowalut. Wcześniej na kontynencie funkcjonowało 79 bitoatów, co stanowiło 0,2% globalnych instalacji urządzeń służących do sprzedaży i zakupu kryptowalut.

Bitomat został zainstalowany w nadmorskim mieście Punta del Este, głównej atrakcji turystycznej w regionie. Urządzenie powstało we współpracy z dwiema lokalnymi firmami kryptowalutowymi – URUBit i inBierto.

Pierwszy bitomat w Urugwaju obsługuje obecnie wypłaty i depozyty pięciu kryptowalut, a mianowicie – Bitcoin, Binance Coin (BNB), Binance USD (BUSD), Ferret Token (FRT) i Urubit (URUB). FRT i URUB są kryptowalutami wewnętrznymi, zarządzanymi i dystrybuowanymi odpowiednio przez URUBit i inBierto.

Adolfo Varela, dyrektor generalny inBierto, potwierdził, że inicjatywa została w 100% sfinansowana przez rząd Urugwaju. inBierto to platforma do inwestowania w kryptowaluty, która jest również członkiem Urugwajskiej Izby Fintech (Cámara Uruguaya de Fintech), akceleratora startupów skoncentrowanego na sektorze fintech. URUBit jest zdecentralizowanym tokenem stworzonym w Urugwaju i wdrożonym w Binance Smart Chain (BSC).

Dane z serwisu CoinATMRadar pokazują, że Kolumbia prowadzi na rynku południowoamerykańskim z 31 instalacjami bankomatów kryptowalutowych. Tuż za nią w zestawieniu znajdują się Brazylia i Argentyna z odpowiednio 22 i 11 instalacjami. Pozostałe Inne kraje Ameryki Południowej, takie jak Ekwador, Wenezuela, Aruba oraz Saint Kits i Nevis, zainstalowały po jednym bitomacie kryptowalutowym.

Przypomnijmy, że w 2021 roku urugwajski senator Juan Sartori przedstawił projekt ustawy mającej na celu uregulowanie kryptowaluty i umożliwienie firmom akceptowanie płatności kryptowalutowych.