Wyraz “bitomat”, stanowiący połączenie słów “Bitcoin” i “bankomat”, opisuje urządzenie pozwalające na szybkie, komfortowe i bezpieczne kupowanie kryptowalut.

Pierwszy bitomat (ang. Bitcoin ATM) został zainstalowany 29 października w 2013 roku w kawiarni Waves w kanadyjskim Vancouver. Działał on tam do 2015 roku. Z czasem na świecie zaczęły się pojawiać się kolejne tego typu urządzenia. W Stanach Zjednoczonych pierwszy bitomat zadebiutował już na początku 2014 roku, ale po 30 dniach od premiery został usunięty. W Europie pierwszy bitomat stanął 8 grudnia 2013 roku w Bratysławie. Z kolei pierwszym polskim miastem, w którym pojawiło się urządzenie do zakupu Bitcoinów, był Wrocław – miało to miejsce w 2014 roku.

Początkowo bitomaty były urządzeniami jednostronnymi, umożliwiającym jedynie zakup Bitcoinów. Jednak już w 2015 roku w Warszawie pojawił się pierwszy w Polsce bitomat dwustronny, który umożliwiał zarówno zakup, jak i sprzedaż kryptowaluty. Dziś zdecydowana większość bitomatów działa właśnie w ten sposób. Urządzenia te służą przede wszystkim do handlu BTC, choć w wielu z nich można też obracać Ethereum (ETH), Litecoinem (LTC) czy Bitcoin Cash (BCH).

Rosnąca popularność bitomatów sprawiła, że są już one dostępne praktycznie w każdym mieście wojewódzkim w Polsce. Urządzenia cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na szybkość transakcji, a także dostępność i łatwość używania. Co więcej, transakcje zawierane w bitomacie są całkowicie anonimowe i nie wymagają podawania żadnych danych personalnych. Wiele wskazuje na to, ze już za kilka lat kupowanie bitcoinów i innych kryptowalut w automatach będzie zupełnie powszechne.

Do dokonania transakcji w bitomacie konieczne jest posiadanie portfela kryptowalutowego, środków w wybranej walucie oraz telefonu komórkowego niezbędnego do do zeskanowania kodu QR do przelewu na portfel. Zakup kryptowalut jest bardzo prosty – wystarczy podać adres, na który mają być przelane środki, włożyć gotówkę i zatwierdzić transakcję, a następnie postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie urządzenia.