W połowie roku 2022 liczba instalacji bankomatów BTC spadła o 89,75% do maja, po czym w czerwcu nastąpiło szybkie ożywienie.

Liczba instalacji bitomatów na całym świecie spadała konsekwentnie przez cały rok, przy czym w maju odnotowano najniższą liczbę 205 instalacji tego typu urządzeń. W czerwcu natomiast, w ciągu zaledwie dziesięciu pierwszych dni, zainstalowano ponad 882 bitomaty.

Jak wynika z danych opublikowanych przez serwis Coin ATM Radar, spadek w maju 2022 roku osiągnął zakres, który ostatni raz był widziany w 2019 roku. W 2020 i 2021 roku liczba instalacji bitomatów rosła konsekwentnie dzięki bardziej przyjaznej sytuacji prawnej, w czasie gdy wiele kryptowalut osiągnęło swoje najwyższe poziomy. Ponadto wykorzystanie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w Salwadorze przyczyniło się do wzrostu liczby instalacji bankomatów kryptowalutowych w 2021 roku. Chiny, które nałożyły blokadę na handel i wydobycie kryptowalut, również przyczyniły się do tymczasowego spowolnienia globalnej liczby instalacji bitomatów. Co zaskakujące, pomimo przeszkód regulacyjnych, mimo zakazu kryptowalut, Chiny znalazły się na drugim miejscu wśród państw wydobywających Bitcoin.

Instalacje bankomatów kryptowalutowych osiągnęły szczyt w 2021 roku, kiedy to w grudniu zainstalowano 1971 bankomatów w ciągu miesiąca. Jednak do czerwca 2022 roku liczba ta spadła o 89,75% do maja, po czym w kolejnym miesiącu nastąpił szybki powrót do normy. Według skali wskaźnika Coin ATM Radar, która opiera się na danych zebranych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, średnio na całym świecie instaluje się prawie 23 bitomaty dziennie. Dane potwierdzają również, że obecnie na całym świecie funkcjonuje 38 tys. tego typu urządzeń. Spośród wszystkich bankomatów Stany Zjednoczone reprezentują 87,9% całej sieci bankomatów kryptowalutowych – w tym państwie znajdują się 33 403 bitomaty. Znaczącymi producentami, którzy wiodą prym w tej przestrzeni pod względem udziału w rynku, są Genesis Coin (40,9%), General Bytes (21,6%), BitAccess (16,1%), Coinsource (5,4%) i Bitstop (4,8%).

Chociaż transakcje bitomatowe nie przyczyniają się do ogólnej płynności sieci Bitcoin, pomagają inwestorom nabywać aktywa kryptowalutowe w zamian za waluty fiat. W rezultacie, posiadanie lokalnych bankomatów kryptowalutowych napędza przyjęcie kryptowalut do głównego nurtu.