Istnieje kilka sposobów na to, by dokonać zakupu lub sprzedaży Bitcoina lub innej kryptowaluty. Jednym z nich jest bitomat.

Bitomaty działają w sposób bardzo zbliżony do znanych wszystkim bankomatów. Tego typu urządzenia umożliwiają zakup lub sprzedaż kryptowalut, a sama operacja trwa nie dłużej niż kilka minut. Co więcej, bitomaty dają możliwość niemal anonimowego – bo bez konieczności podawania swoich danych – dokonania transakcji, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Pierwszy bitomat na świecie zainstalowano w 2013 roku w kawiarni Waves w kanadyjskim mieście Vancouver. Był on obsługiwany przez firmę Robocoin. W Europie pierwsze urządzenie tego typu ustawiono w tym samym roku Bratysławie na Słowacji.

Bitomaty są umieszczane przez ich operatorów w takich lokalizacjach, aby ingerencja w ich działanie nie była możliwa. Na dodatek problemy z ich działaniem zdarzają się naprawdę rzadko. Urządzenia są niezwykle proste w obsłudze i przejście przez proces kupna lub sprzedaży kryptowalut nie powinno sprawić żadnego problemu nawet początkującemu użytkownikowi. Warto też dodać, że bitomaty są atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą korzystać z giełd kryptowalut.

Jeżeli chcemy zakupić kryptowaluty w bitomacie, w pierwszej kolejności powinniśmy podać adres naszego portfela lub zeskanować kod QR przypisany do konta w portfelu sprzętowym. Kolejnym krokiem powinien być wybór interesującej nas kryptowaluty oraz zadeklarowanie kwoty w gotówce, jaką jesteśmy gotowi za nią zapłacić. Po umieszczeniu banknotów w urządzeniu nastąpi ich przeliczenie. Następnie rozpocznie się przetwarzanie transakcji, które może potrwać nawet do kilku godzin. Może się jednak zdarzyć, że czas oczekiwania wydłuży się do kilku dni roboczych, co w praktyce zdarza się jednak niezwykle rzadko.

Chcąc sprzedać kryptowaluty za pośrednictwem bitomatu należy podać adres, PIN lub hasło i złożyć odpowiednią dyspozycję. Następnie urządzenie wydrukuje kwit z kodem QR. Nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać nawet do kilku godzin, aż dyspozycja zostanie obsłużona. Zostaniemy o tym poinformowani oddzielnym komunikatem. Po zeskanowaniu kodu QR będziemy mogli bez problemu wypłacić gotówkę.